17. Štanjelski tek

ŠTANJEL

03 12
 2016

Člani ŠKD Hruševica so pod taktirko Rajka Grče 3. decembra 2016 pripravili 17. Štanjelski tek. Devetkilometrski tek živahne konfiguracije (120 metrov vzponov) je po lanski rekordni udeležbi tudi letos, v lepem vremenu, idealnem za hiter tek, rekord zabeležil tudi tokrat. Na cilju so našteli 266 tekačev, zmagala pa sta Marko Tratnik in Lucija Krkoč – šampionka gorskega teka iz Batuj je kar nekoliko nepričakovano postavila ženski rekord 34:20, za 12 sekund je popravila lastno znamko.

Štanjelski tek je zaradi visokih stroškov najete merilske ekipe pred letom izstopil iz PPT, potem pa so se organizatorji usposobili še za to delo, se opremili s potrebno tehniko in zdaj brez težav in omembe vrednih napak, ob pomoči Kraških tekačev, izpeljejo enega najbolj priljubljenih primorskih tekov. Lepo vreme in termin, ko hudournik tekaških prireditev v Sloveniji že usiha, sta v Štanjel pripeljala standardno zasedbo primorskih, ljubljanskih in gorenjskih tekačev, in ker gre dober glas v deveto vas, se je na startu znašlo še precej novih obrazov.

Tudi konkurenca je bila močna, tako med moškimi kot pri ženskah. Pri slednjih še posebej, saj so se na prvih treh mestih znašle kandidatke za nastop na prihodnjih olimpijskih igrah. 25-letna Neja Kršinar je pred štirimi leti osvojila naslov v PPT in si je za cilj zastavila maratonski nastop v Tokiu 2020, Mateja Pokrivač pa ima za cilj olimpijski nastop na 1500 metrov. Obe sta članici novoustanovljenega Atletskega kluba BC, katerega trenerja sta Roman Kejžar in Dejan Lenart. Kejžar je – kot je zapisal tekač in novinar Peter Kastelic - prepričan, da bodo v Tokiu nastopili trije tekači iz njihovega kluba, v katerem so zbrani še nekateri drugi perspektivni tekmovalci, ob Sonji Roman, ki se je preselila med maratonke.

V Štanjelu je bila za obe Lucija Krkoč premočna, vprašanje pa je, koliko je na intenzivnost njunega nastopa vplivalo navodilo trenerjev, naj ne tečeta na polno. Lucija o Tokiu še ne razmišlja kaj veliko, za prihodnjo olimpijado še nima načrtov, kar pa ne pomeni, da je Tokio že prečrtala. Do nadaljnjega ostajata aktualni obe usmeritvi, v gorski tek in maraton. Zmaga na Krasu vsekakor ni presenečenje, rekord pa je padel nekoliko nepričakovano – Lucija se ga ni lotila načrtno, kljub nekaterim manjšim zdravstvenim težavam je optimalne razmere izkoristila za sproščen nastop, ura pa je pokazala, da njena forma niti ni slaba.

Pri fantih zmaga Marka Tratnika (tokrat sestre Petre ni bilo na startu) ni bila presenečenje, nekoliko presenetljivo je le drugo mesto Petra Kastelica, ki ne trenira prav resno, pred Alešem Žontarjem. A slednji je nastopil s krepkim prehladom, podobno kot Simon Strnad (6.) se ni mogel upreti vabilu iz Štanjela. Alessandro Maraspin (5.) ni bil v bistveno boljšem zdravstvenem stanju, a je bil najbolje uvrščen od peščice tekačev s Tržaškega.

Na prireditvenem prostoru je bilo živahno, na improvizirani tržnici z domačimi pridelki je bilo kar precej prometa, dogajanje so popestrili tudi Koprčan Tomo Reščič, ki je tistega dne slavil 40. rojstni dan, in njegovi prijatelji. Čas ni bil pomemben, tekli so v skupini, na cilju pa nazdravili s šampanjcem.

Na progi je bil tudi moški s psi na povodcih. Organizatorjev ni motil, nekateri od tekačev pa so opozarjali, da to ni prav. Obstajajo namreč posebne prireditve za tekače s psi, kamor le-ti sodijo in kjer ne motijo sotekačev. Ta tekač je imel na voljo pasjo pomoč, s tem je bil v prednosti pred drugimi, zato njegov izid ne bi smel veljati.

Eno tekačico so organizatorji na progo spustili 20 minut pred startom, tako da je bilo čakanje na najpočasnejše krajše.

M 45-49: Simon Strnad (ŠD Nanos)
M 50-54: Marko Goranič (ŠD Kraški tekači)
Ž 35-44: Petra Race (AD Mass)
Ž 45-54: Sergeja Lipušček (DLT Filipides)
Ž nad 55: Irena Gartner

Vsi izidi so na povezavi.

stan-dekleti
Posnetek zelo dobro prikazuje razpoloženje tekačev na Štanjelskem teku: z nasmehom prek ciljne črte.

stan-zenske
Najhitrejša dekleta, z leve: Mateja Pokrivač, Lucija Krkoč, Neja Kršinar.

stan-moski
Peter Kastelic in Aleš Žontar. Marko Tratnik je prizorišče zapustil kmalu po prihodu v cilj (njegovo izjavo imamo v videu).