reXov tek z rekordoma

IZOLA, KOPER

28 12
 2019

Prostovoljci Ljudstva tekačev so svoje delo v letu 2019 zaključili z izvedbo drugega reXovega teka iz serije 2019/2020. Bil je rekorden, saj je Eva Čanadi izenačila ženski rekord 16:54, Uroš Rozman pa je moškega spustil pod 14 minut, zdaj je 13:35.

Zimski dan ob morju, s soncem in temperaturo nad ničlo, je bil primeren za tek, in tisti, ki so se odločili zanj, z Gorenjske, iz Ljubljane, Posočja, s Krasa, ob domači tekaški zasedbi, se niso kesali. Teklo je 28 odraslih in tokrat so organizatorji običajni 4,2-kilometrski razdalji dodali še 300-metrsko. Razdelili so štiri šampanjce, najhitrejša odrasla sta dobila suhi prosecco, najhitrejša otroka pa sta se veselila penine brez alkohola. Za novoletno proslavljanje so preskrbljeni.

Med petimi najmlajšimi sta bila na cilju najhitreje Oskar in Sofija Praprotnik, Oskarju je za petami sledil mlajši Kras Leban Jež, super pa sta se izkazala tudi Krasov bratec Brin in Oskarjev bratec Julij.

Gorenjec Uroš Rozman je svoji prvi zmagi na reXu (v marcu) dodal drugo, odvzel pa ji je sekunde in napisal nov najboljši čas proge 13:35. To je prvi tek pod 14 minutami, in zanj se je Uroš kar potrudil. Primož Cergolj je na drugem mestu zaostal za minuto, Andrej Velišček pa še za naslednjo (slabo) minuto.

Eva Čanadi, mlada reprezentantka v hitri hoji iz Kopra, je prav tako zabeležila drugo zmago na reXu. Prvič je zmagala pred mesecem dni, takrat je tekla nekaj nad 17 minutami, tokrat pa se je za šest sekund spustila pod to mejo in izenačila rekord Elene Safonove. Druga je bila Gaja Leban Jež, ki je predvsem gorska tekačica, medalje nabira na državni ravni, pri 13 letih pravzaprav še niti mladinka ni. Elena je bila tokrat tretja.

V starostnem hendikepu, preračunavanju doseženih časov, ki vse tekmovalce virtualno izenači pri starosti 30 let, po dveh tekih vodita Stojan Rodica in Eva Čanadi.

Prednovoletnemu prazničnemu času primerni so bili dodatki k oblačilom nekaterih tekačev in organizatorjev, na mizi se je znašlo dovolj okrepčila (kava, čaj, piškoti z reXovo štampiljko, potica, čokolada …), v druščini prisotnih pa je vladalo sproščeno razpoloženje.

Naslednji, tretji tek iz serije 2019/2020, bo 11. januarja. Še prej, v sredo, 8. januarja se bodo ob navsezgodaj, že ob 6.10, najbolj zagreti tekači v Žusterni zbrali na Veseli sredi. Nekateri od njih bodo ponovoletni tek končali v morju …