5. Gorski tek na Tabor in zaključek 14. sezone Primorskih gorskih tekov

GABERJE

08 12
 2013

Tekaško društvo Burja iz Vipave je v Gaberjah pri Ajdovščini v nedeljo, 8. decembra 2013, zaokrožilo sezono PGT. S petim tekom na Tabor se je začela nova sezona PGT, po teku pa je vodstvo PGT pripravilo zaključno prireditev, na kateri so najboljši v letošnjem letu prejeli nagrade in priznanja.

4800 metrov dolga proga s 365 metri vzponov in 118 metri spustov je bila lepa priložnost, da tekači po krajšem premoru spet preverijo svojo pripravljenost. Zmagovalca sta bila ista kot na koncu sezone 2013, Jana Bratina in Simon Alič. Drugi mesti sta osvojila Ana Čufer in Jošt Lapajne, na tretjo stopničko pa sta se povzpela Anej Likar in Urša Trobec.

Simon je za LT komentiral: »Malo preveč sem se oblekel, je kar toplo za tek. V prvem krogu in do cerkve smo šli počasi skupaj, potem pa sem šel naprej in na koncu še malo pritisnil.« Sad takšne taktike je bil nov rekord proge na Tabor.

Jana pa je povedala: »Prišla sem teč čisto sproščeno, brez posebnih pričakovanj. Imela sem tekmovalno pavzo, danes sem tekla prvič po treh, štirih tednih – a v tem času vseeno nisem bila pasivna. Izkazalo se je, da je še nekaj ostalo.«

Teka se je udeležilo 77 tekmovalcev, ki so se po teku lahko udeležili zaključne prireditve sezone PGT 2013. Pripravilo jo je vodstvo PGT, tudi tokrat je koordinator tekov Klavdij Čendak s humorjem začinil podelitev. Prireditve so se poleg najboljših v svojih kategorijah udeležili tudi nekateri izmed organizatorjev tekov, med njimi tudi Jožko Dakskobler, vodja podbrškega gorskega maratona. Povedal je, da bodo spet kandidirali za pripravo svetovnega prvenstva v gorskem maratonu, v letu 2017.

V ženski konkurenci je prvo mesto že v prvi sezoni rednega nastopanja v PGT osvojila Jana Bratina. »Zelo sem zadovoljna, nisem si mislila, da mi bo tako uspelo. Prišla sem na prvo tekmo in vzela stalno startno številko. Imela sem več časa, teke pa sem izkoristila za trening pred glavno tekmo sezone, GM4O. Žal sem zato zamudila nekaj tekem slovenskega pokala; naredila sem samo tri, a je bilo dovolj za skupno tretje mesto med članicami. Ob odsotnosti številnih tekačic zaradi poškodb sem prišla v reprezentanco, kar bi mi sicer zelo težko uspelo. V prihodnji sezoni bom še prihajala, toda toliko tekov gotovo ne bom tekla, moj glavni cilj bo namreč slovenski pokal, primorske tekme bom vzela za trening. Glavni konkurentki sta Mihaela in Urša, zdaj pa se bo treba paziti tudi Ane,« je dejala. Primorske tekme so ji všeč, do njih ni daleč, pogreša pa nekaj raznovrstnosti. »Zdaj jih je veliko podobnih s položnim klancem, polurnih vzponov, premalo pa je daljših, bolj razgibanih, z več spusti.«

Simon pa je ponovil, da se zelo rad udeležuje tekem PGT. Udeležbe na tekmah ne načrtuje vnaprej, tako da zmaga v skupnem seštevke vedno pride spontano. Zmagovalca sta si po tradiciji izmenjala nekaj vprašanj, tako da sta razkrila tudi del svojih načrtov za leto 2014.

Pokala za drugi mesti sta prejela Jošt Lapajne, ki je prav tako prvič odtekel sezono PGT, in redna udeleženka primorskih tekov Mihaela Tušar. Jošt je za Ljudstvo tekačev povedal: »Zelo lepo je bilo sodelovati v primorskem gorskem pokalu. V prihodnje se bom tekem udeleževal le, če bo čas dopuščal. V naslednji sezoni sta mi cilja čim višja uvrstitev v slovenskem pokalu, kjer želim napredovati med člani, in gotovo kakšna tekma v tujini.«

Četrto mesto pri dekletih je za nekaj točk zgrešila članica TD Burje Ana Čufer, ki pa je bila na Taboru odlična druga, za Jano je zaostala le nekaj sekund. Na tretjo stopničko v skupni razvrstitvi bi pri moških morala stopiti Andrej Lindič (Tekač.si) in Danijel Vinčec (ŠD 3šport), ki sta osvojila enako število točk, oba pa sta odtekla deset tekov. Kot da si ne bi hotela biti preveč v napoto, sta oba izpustila tako tek kot podelitev. Danijel se je na tretjo stopničko povzpel s serijo petih tekov ob koncu sezone, Andrej pa je izpustil zadnje tri teke, tako da smo ga v eni prejšnjih reportaž neupravičeno že izločili iz boja za vrh (za kar se mu opravičujemo). Tretje mesto v ženski konkurenci je osvojila Urša Trobec.

Pogoj udeležbe (najmanj osem odtečenih tekov) je letos izpolnilo 65 gorskih tekačev, največ doslej. Zato nameravajo organizatorji pogoj zaostriti, v prihodnjem letu bo treba za pridobitev nagrade in priznanja odteči devet tekov, vendar pa bodo nagrade še bogatejše kot letos, je obljubil koordinator PGT Klavdij Čendak. Pri moških sta največ tekov vpisala Slavko Prezelj in Simon Drole, po 16, med ženskami pa je največkrat tekla Rada Milič, dvanajstkrat.

Najboljši tekmovalci v kategorijah so prejeli pokale in nagrade. Po tradiciji je sledil še sladki zaključek s torto. Vsem tekmovalcem ekipa LT čestita za odtečene kilometre v pretekli sezoni ter jim želi obilo uspehov in užitkov tudi v prihajajoči sezoni!

• M 1989 in mlajši: Jošt Lapajne
  • M 1988-1979: Mitja Gleščič (DLT Filipides)
  • M 1978-1971: Simon Alič (ŠD Nanos)
  • M 1970-1963: Andrej Kutin (ŠD Boka-Žaga)
  • M 1962-1955: Stanko Čufer (Dobravlje)
  • M 1954 in starejši: Boris Žigon (DLT Filipides)
  • Ž 1989 in mlajše: Ana Čufer (TD Burja)
  • Ž 1988-1979: Jana Bratina (Ad-venture.si)
  • Ž 1978-1969: Darja Jejčič (TD Burja)
  • Ž 1968-1959: Urša Trobec (ŠD Setnik)
  • Ž 1958 in starejše: Rada Milič (ŠD Kraški tekači)

gab-ursa-500

Urša Trobec in Mihaela Tušar sta se nečemu nasmejali do solz.

gab-bozicek-400

Božička je na tek povabila Milojka Klobas.

gab-klemen-500

Med 77 gorskimi tekači in tekačicami je bilo tokrat videti kar nekaj novih obrazov. Klementina Lemut (št. 25) je bila zelo hitra.