14. Majski tek

AJDOVŠČINA

13 05
 2017

Zavod za šport Ajdovščina je 13. maja 2017 pripravil 14. Majski tek. Udeležilo se ga je 129 odraslih (toliko jih je tek končalo) in 201 otrok. 330 tekačev je bilo deležnih odlične organizacije, vreme pa je bilo naklonjeno mladini in nekaj manj odraslim. Tako med mladino kot pri odraslih je bilo najuspešnejše ŠD Nanos z dvakrat po petimi zmagami, njegova članica Lucija Krkoč je postavila ženski rekord proge.

Organizatorji so se tudi letos potrudili. Zagotovili so varstvo za otroke tekačev, delili praktične nagrade vsem, potolažili lakoto in pogasili žejo (odrasli so bili deležni kosila), vsi so si lahko privoščili sladoled, namesto medalj so najboljši prejeli pokale ... Tekači so lahko preverjali ostrino vida in ugotavljali sestavo svojega telesa.

Vreme se je izkazalo s svojo nezanesljivostjo, aprilske manire je preneslo v sredino maja. Mladina je še uživala v soncu, odrasli, ki so startali dve uri za otroci, pa so že imeli opravka z dežjem. Najhitrejši so sicer prišli do cilja suhi, čeprav so zaradi visoke vlažnosti teže dihali, večino pa je dobro opralo. Po plohi in kosilu je razglasitev izidov spet potekala v prijetnih razmerah.

Pet od šestih tekačev in tekačic na stopničkah za absolutno najboljše je prispevalo ŠD Nanos. Zmagovalec Marko Tratnik je povedal, da sopara ni dovoljevala boljših časov. Visoka vlažnost je ovirala tudi Lucijo Krkoč, a ne ta okoliščina ne utrujenost zaradi svetovnega teka v Čilu (Lucija je obljubila zapis za Ljudstvo tekačev) nista ustavila šampionke iz Batuj na poti do rekorda. Popravila je svojo znamko, staro devet let, zato pa ji na cilju ni preostalo kaj veliko moči. Na progi jo je spremljal Borut Malavašič.

V Ajdovščini so upali, da bo tekel tudi Albert Lazar, saj je bil Majski tek na sporedu dan po njegovem 80. rojstnem dnevu. Berto zaradi družinskega praznovanja v Ajdovščino ni uspel priti. Brez misli nanj pa ni šlo: tri najhitrejša dekleta so mu sredi naliva, za video posnetek Ljudstva tekačev, v svojem in imenu sotekačev, namenila priložnostno voščilo. Berto, vse najboljše, želimo ti, da bi še dolgo tekel z nami!

Med mladimi tekači je večina zmagovalcev prejšnjega teka v Tolminu obranila vrh stopničk. Ajda in Žana Sovdat sta dali popra fantom iste starosti, od Ajde je bil hitrejši samo Rok Kopatin, Žane pa ni prehitel nihče od pripadnikov »močnejšega« spola. Postavni Jan Dekleva je spet premočno zmagal med najstarejšimi fanti (s skoraj poldrugo minuto prednosti na dvokilometrski progi) in upa, da bo nadaljeval uspešne nastope na državnem prvenstvu – prejšnji mesec je osvojil svojo prvo medaljo na tej ravni tekmovanja, bronasto.